امروز دوشنبه 11 مهر 1401 gardeshgari.cloob24.com
0
یکی از شهرستان های استان اردبیل است که در باختر این استان واقع شده است. صنایع دستی این شهرستان را فرش بافی، گلیم بافی و جاجیم بافی تشکیل می دهند. تنوع محصولات این شهرستان سبب تنوع صادرات منطقه شده است. سنگ مرمر، ‌گندم، جو، علوفه، چغندر قند، دام و فرآورده های دامی، مرغ، فرش، گلیم و عسل ‌ازمهم ترین صادرات منطقه به شمار می آیند. در سرشماری سال 1375 جمعیت شهر نیار 5091 نفر بود. مردم این شهرستان به زبان آذری صحبت می کنند و عموما مسلمان و شیعه مذهب است.

مکان های دیدنی و تاریخی

تپه باستانی بونیوغون یکی از مکان های دیدنی و زیبای شهرستان نیر است.

صنایع و معادن

در شهرستان نیر هنرهای زیبا و اصیلی از پنجه های هنرمند زنان و دختران منطقه به وجود می آید که علاوه بر ارزش هنری، از لحاظ اقتصادی نیز دارای اهمیت فراوانی است. از میان این هنرهای زیبا و اصیل می توان به قالی بافی، گلیم بافی، جاجیم بافی، شال بافی و بافتن دوزی اشاره نمود. بافته های داری منطقه بیش تر در کارگاه های خانگی تولید می شوند که نشان دهنده قدمت و اصالت این هنرها می باشند. دیدن این کارگاه ها و هنرمندان این صنایع مطالب گفته شده را تایید می کند. معادن سنگ از قبیل سنگ مرمر و سنگ های ساختمانی در این شهرستان وجود دارند.

کشاورزی و دام داری

شهرستان نیار منطقه ای کشاورزی است و انواع محصولات از قبیل گندم، جو، گیاهان علوفه ای، چغندر قند و سیب از جمله محصولات این منطقه است. این شهرستان به لحاظ کوهستانی بودن و داشتن مراتع خوب دارای اهمیت دام داری است.

مشخصات جغرافیایی

این شهر در 47 درجه و 59 دقیقه طول جغرافیایی و 38 درجه و 2 دقیقه عرض جغرافیایی در بلندی 1600 متری از سطح دریا واقع است. آب و هوای این شهرستان نسبتا سرد و خشک و نیمه خشک می باشد. شهرستان نیار از غرب با سراب از شمال شرق با اردیبل و از جنوب با استان آذربایجان شرقی هم جوار است. شهر نیار مرکز شهرستان نیار، در 35 کیلومتری جنوب غربی اردبیل و در مسیر راه اصلی اردبیل- سراب قرار گرفته است. نیار در مسیر راه اصلی اردبیل – سراب واقع شده است و از این طریق به طول 35 کیلومتر به سوی شمال شرقی تا اردبیل و به طول 45 کیلومتر به سوی جنوب غربی تا سراب فاصله دارد.

نیر

نیر

نیر

 

 

تبلیغات متنی
فروشگاه ساز رایگان فایل - سیستم همکاری در فروش فایل
بدون هیچ گونه سرمایه ای از اینترنت کسب درآمد کنید.
بهترین فرصت برای مدیران وبلاگ و وب سایتها برای کسب درآمد از اینترنت
WwW.PnuBlog.Com
ارسال دیدگاه